Si të kujdesësh për lëkurën gjatë shtatzanisë

Gjatë shtatzënisë, trupi juaj pëson disa ndryshime serioze dhe lëkura juaj nuk bën përjashtim. Bëhet më e ndjeshme, e prirur ndaj thatësisë dhe e ndjeshme i hiperpigmentimit dhe akneve të shtatzënisë.

Sot do të mundohem t’ju jap disa këshilla të vlefshme për kujdesin e lëkurës tuaj gjatë shtatzanisë. Sigurisht përpara se të ndërmerrni vendime dhe hapa madhore për kujdesin tuaj të lëkurës, ju këshilloj të konsultoheni gjithmonë me dermatologen tuaj të besuar.

E fillojmë me listën e produkteve që duhet ti evitoni me doemos në shtatzani :

Retinoidet (Retin-A, Retinol)
Acidi salicilik
Hidrokinoni
Formaldehidi
Ftalatet
Kremrat kimikë kundër diellit
Amoniaku
Parabeni

Nëse keni akoma produkte në shtëpi që po i përdorni, ju këshilloj të lexoni përbërësit që kanë në etiketa.

Pastrimi i lëkurës tuaj

Pastrimi i lëkurës tuaj dy herë në ditë do të largojë papastërtitë, yndyrën e tepërt dhe papastërtitë që mund të grumbullohen gjatë ditës duke ndihmuar në parandalimin e akneve të shtatzënisë dhe lëkurës së yndyrshme.

Zgjidhni një pastrues të butë, të sigurt për shtatzëninë, që nuk do të heq hidratimin natyral të lëkurës suaj. Opsionet pa aroma dhe hipoalergjike janë ideale për të minimizuar rrezikun e acarimit. Thajeni lëkurën me një peshqir të butë për të ndihmuar në ruajtjen e lagështirës.

Hidratimi

Pas pastrimit, hidratimi është çelësi për ruajtjen e hidratimit dhe ushqimit. Kërkoni një hidratues të formuluar për shtatzëninë që siguron hidratim të mjaftueshëm pa bllokuar poret.

Konsideroni hidratuesit me përbërës si acidi hialuronik, i cili ndihmon në ruajtjen e hidratimit në lëkurë. Ju këshilloj të mos harroni dhe barkun dhe kofshët tuaja . Shumica e mamave fokusohen vetëm tek lëkura e fytrës dhe frikësohen nga strijat e barkut duke harruar ijet , gjoksin dhe kofshët.

Mbrojtje nga dielli dhe SPF

Mbrojtja e lëkurës tuaj nga rrezatimi UV është shumë e rëndësishme gjatë shtatzënisë. Zgjidhni një krem kundër diellit me spektër të gjerë me një SPF prej të paktën 30.

Kërkoni kremra kundër diellit që përmbajnë oksid zinku ose dioksid titani, të cilat konsiderohen alternativa të sigurta për kremrat kundër diellit. Këta përbërës krijojnë një pengesë fizike në lëkurë, duke reflektuar dhe shpërndarë rrezet UV.

Aplikoni krem kundër diellit me bollëk në të gjitha zonat e ekspozuara të trupit, duke përfshirë fytyrën, qafën, krahët dhe këmbët. Riaplikoni çdo dy orë ose më shpesh nëse djersiteni ose kaloni periudha të gjata në diell. Dhe mos harroni të mbroni buzët tuaja me një balsam natyral buzësh që përmban gjithashtu SPF!

Strijat

Në shumicën e rasteve strijat janë të paevitueshme . Pervec hidratimit do t’ju ndihmontë dhe vaji i bajames ose kokosit dhe kremra ose vajra me përbërje të Vit E. Më poshtë po ju listoj si mund ti përdorni .

Vaj bajames ose kokosit: Masazhoni vajin e pastër të kokosit në zonat e prirura ndaj strijave për të ndihmuar në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës dhe për të parandaluar formimin e strijave.

Vaji i vitaminës E: Aplikoni vajin e vitaminës E në mënyrë topike për të ushqyer lëkurën dhe për të nxitur elasticitetin.

Dhe si në të gjitha bisedat që ne bëjmë bashkë , ju rikujtoj se kujdesi i lëkurës nuk do ishte i plotë pa një dietë ushqimore të shëndetshme dhe të balancuar.

Kujdesuni për veten !

Nga Eralda Kraja, Mami

Scroll to Top